TEST: Cameo DROP B1 i B4

Autor: Dominik Kwiatkowski • 29 maja 2020
Cameo B11.000 zł (netto)
Cameo B41400 zł (netto)

Dzięki uprzejmości firmy Adam Hall w moje ręce wpadły tym razem bardzo praktyczne urządzenia, może nie dla mnie jako realizatora, którego głównym zajęciem jest praca z zespołami, ale na pewno dla wszystkich firm rentalowych i ich pracowników. Nie będzie to typowy test, bo w dobie koronawirusa nie miałem możliwości sprawdzenia urządzeń w realnych warunkach pracy, ale postarałem się zrobić co w mojej mocy, aby sprawdzić wszelkie aspekty urządzeń jak najdokładniej.

Cameo DROP to seria urządzeń akumulatorowych typu PAR LED z zadeklarowaną klasą wodoszczelności IP65. Główna różnica pomiędzy B1, a B4 polega na ilości soczewek na głównym panelu - jak nazwa wskazuje, mniejszy brat B1 dysponuje jedną diodą LED o mocy 15W, zaś większy 4 diodami LED o tej samej mocy. W obu modelach źródło światła to dioda RGBWA+UV, czyli prościej zwane 6 w 1.

 

[img:1]

Od lewej: Cameo DROP B4 i Cameo DROP B1

 

Obudowa, wygląd, jakość wykonania? Jest dobrze! Skupię się tu na obu urządzeniach hurtem. Obudowa bez zastrzeżeń, wykonana naprawdę z solidnego materiału, wszystkie elementy zewnętrzne nie licząc motylków do regulacji tilt na uchwycie są wykonane z metalu. Warto też wspomnieć o naprawdę ładnym designie. B1 i B4 są ze sobą spójne wizualnie, mają naprawdę smukły kształt i na „pierwszy rzut oka” są solidne i eleganckie, co na pewno ma duży wpływ przy wyborze urządzeń tego typu. Dysponują na prawdę wysoko jakościową prezencją, która idealnie będzie się komponować w przestrzeniach, gdzie wymagany jest nienaganny wygląd nie tylko miejsca, ale też widocznych urządzeń emitujących światło.

O czym warto jeszcze wspomnieć, że w obu urządzeniach występują akcesoria takie jak dyfuzory - w B4 montaż ich jest banalny i klasyczny, polega na przekręceniu na zakładkę. Warto skupić się jednak na B1 gdzie został zastosowany system magnesów, który trzyma naprawdę mocno. Dodatkowo w B1 mamy z tyłu magnesy, które powinny umożliwiać nam montaż na pionowych powierzchniach, takich jak słupy metalowe itp. Tutaj mam małe zastrzeżenie ponieważ próbowałem na paru powierzchniach i nigdzie tylne magnesy nie miały „siły” utrzymać urządzenia w pionie.

 

[img:2]

Cameo DROP B1

 

Przejdźmy teraz do kolejnego istotnego elementu, czyli wyglądu, ale też czegoś co mamy w każdym urządzeniu, czyli panel sterowania. Bardzo podoba mi się jego wykonanie w DROP B1 - ładnie umiejscowiony ekran OLED pod soczewką wraz z czterema dotykowymi przyciskami oraz diodą, która informuje nas o podłączeniu do zasilania urządzenia. Duży plus za to, ponieważ całość jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze, czego nie można powiedzieć o B4.

W większym bracie, panel sterowania mamy umieszczony u podstawy urządzenia - niby standard. Zastosowany został ten sam ekran oraz cztery, tym razem umiejscowione w rzędzie pod ekranem, przyciski dotykowe, które niestety osobom o większych dłoniach mogą sprawiać problem w obsłudze, ponieważ są bardzo czułe. Czego brakuje jeszcze w B4, to na pewno kontrolki informacyjnej jak w B1.

 

[img:7]

Od lewej: Cameo DROP B4 i Cameo DROP B1

 

Sam soft jest tradycyjny - adresy, kilka funkcji makro oraz sterowanie manualne diodami - proste przejrzyste. Jedyne co zasługuje na bardzo duży minus i taki ode mnie dostaje, to brak informacji na wierzchu o stanie naładowania baterii. Żeby to zrobić musimy wejść dość głęboko w menu (Menu › System Info › Battery Power). Zawsze do tego typu urządzeń podchodzę bez manuala, żeby sprawdzić jak intuicyjne są pewne funkcję i przyznam się szczerze, że na logikę udało mi się dojść, gdzie sprawdzić stan baterii, ale chwile to zajęło i nie można tego uznać za proste. Tak ważna informacja powinna być od razu na wierzchu, żeby nawet osoba nieprzeszkolona mogła sprawdzić dość istotny parametr jakim jest naładowanie baterii.

Warto nadmienić, że B1 po pełnym naładowaniu do wyłączenia się wytrzymał około 3 i pół godziny, a B4 uzyskał wynik 2 godziny i 45 minut – oba urządzenie zostały wystawione na warunki zewnętrzne, temperatura około 10 stopni oraz włączony biały kolor światła, czyli dość duże zużycie baterii. Przy zapaleniu najbardziej popularnej, oba te czasy wydłużyły się średnio dwukrotnie, więc wytrzymałość baterii oscyluje podczas użytkowania „oszczędnego” na poziomie około 5-6 godzin. Obiecywane dwanaście godzin przez producenta jest tutaj dość mocno naciągane, ale w specyfikacji mamy „do dwunastu godzin”, więc pewnie jak byśmy ograniczyli dimmer i użyli jednego koloru, to moglibyśmy zbliżony czas uzyskać.   

 

[img:3]

Od lewej: Cameo DROP B1 i Cameo DROP B4

 

I nadeszła pora na odpalenie urządzeń i sprawdzenie ich w praktyce. Urządzenia odpalam w standardzie, bez zastosowania dyfuzorów, aby sprawdzić jak się „miewa” plama. Z obu urządzeń dostaje ładny obraz wiązki - plama jest równomierna, a hotspot nie jest jakość szczególnie skupiony w jednym miejscu (w B1 troszkę mocniej niż w B4) i można zaobserwować eleganckie i ładne przejście ogniska na naturalny frost występujący na zewnętrznych krawędziach. Jedyne co, w B1 zaniepokoiły mnie refleksy (zaznaczone na zdjęciu) - dysponuje niestety tylko jednym urządzeniem, więc nie jestem w stanie sprawdzić powtarzalności zjawiska, więc ciężko tu ocenić, czy gdzieś soczewka w środku jest uszkodzona i dlatego nierówno kierują się moduły LED, czy po prostu ten typ tak ma.

 

[img:5]

Cameo DROP B1

 

O kolorach krótko - mocno nasycone, ładne kolory w pełnym zakresie DMX (0-255), brak nienaturalnych przeskoków, co może świadczyć o dobrej jakości zastosowanej diody. Oba urządzenia są ze sobą spójne kolorystycznie, to samo tyczy się samego dimmerowania - równomierne na obu urządzeniach, spójne ze sobą.

Co mogę stwierdzić, że oba urządzenia są na pewno uwolnione od migania w kamerze. Sprawdzałem na 720p w 240 klatkach i na nagraniu światło jest gładkie, bez żadnych przeskoków (widać to na filmiku slow motion podczas testu IP65).

 

[img:4]

Cameo DROP B4

 

Oba urządzenia pracują w spójnych trybach DMX - do wyboru tryb 2, 3, 6, 12 i 19 kanałowy. W tych najszerszych znajdziemy takie opcje jak 16 bitowy dimmer, krzywe dimmera do wyboru, korekcja temperatury barwy czy częstotliwość PWM LED’a. Wszystkie funkcje, które mamy w opcji kontroli DMX mamy dostępne również z poziomu panelu sterowania, fizycznie w urządzeniu.

Dodatkowymi atutami urządzeń na pewno jest klasa wodoodporności IP65, czyli ochrona przed strugą wody 12.5l/min laną na obudowę z dowolnej strony. Oczywiście nie mogłem nie spróbować, więc wrzuciłem urządzenia pod prysznic, po czym nie wycierając ich, odstawiłem włączone na balkon do wyschnięcia i chyba się udało. Mogę potwierdzić - wszystko działa.  

 

 

Tym testem dodatkowo wykluczyłem moje obawy, że podczas deszczu panel sterowania na B1 pod wpływem naciskającej wody zacznie się przełączać, u mnie nic takiego się nie stało.

Co na pewno czyni to urządzeni nowoczesnym i technologicznie rozwiniętym to to, że postawiono w 100% na rozwiązanie bezprzewodowe. Urządzenia nie posiadają złącz DMX, obsługują technologię W-DMX, również w użyciu funkcji Master/Slave DROP korzysta z bezprzewodowej komunikacji pomiędzy urządzeniami. Czy jest to dobre rozwiązanie? Tu mogę pozostawić pytanie bez odpowiedzi, ponieważ jak wspomniałem na początku tekstu, obecnie nie mam możliwości sprawdzenia paru funkcji, między innymi jak zachowałoby się urządzenie podczas dużej ilości sygnału w sali.

 

[img:6]

 

Na duży plus zasługuje możliwość sterowania urządzeniami za pomocą pilotów iRDA, co wyklucza często mozolne ręczne ustawianie kolorów dla urządzeń tego typu podczas realizacji. Wśród akcesoriów możemy znaleźć też dyfuzory, które zapewnią nam różny kąt świecenia oraz przy mniejszym bracie B1 dostępny jest klosz hemisferyczny, dzięki któremu na pewno znajdziemy więcej zastosowań dla urządzenia. Ciekawe też jest rozwiązanie samego ładowania, gdzie możemy zamówić ładowarkę do zestawu, za pośrednictwem której możemy ładować do sześciu urządzeń jednocześnie.

Myślę, że temat dostatecznie wyczerpałem. Można by jeszcze dywagować nad szczegółami, ale myślę, że kto chciał kupić, a nie wiedział czy warto, to rozjaśniłem mu trochę umysł, poruszając najważniejsze aspekty tego typu urządzenia. W skali szkolnej oba urządzenia dostałyby czwórki z plusem. Dodam jeszcze, że uśredniona cena hurt/detal to 1.000 zł netto dla B1 oraz 1.600 zł netto dla B4. Czy warto? To już zostawiam każdemu do oceny własnej.

 

Zobacz także: Cameo B1 i B4 na targach ISE 2020

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Cameo rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz