TEST: BriteQ BT-Meteor

Pracowałem na wielu urządzeniach tej klasy i mogę śmiało napisać, że większość nie dorasta Meteorowi do pięt Autor: Dominik Kwiatkowski • 29 grudnia 2018
Briteq BT-Meteor3.200 zł
29 grudnia 2018 14:00
Dominik Kwiatkowski Realizator oświetlenia Dostarczył Lighting Center - dystrybucja ul. Pokoju 91 42-504 Będzin

Dzięki uprzejmości firmy Lighting Center i BriteQ Polska miałem przyjemność przetestować urządzenia typu Spot firmy BriteQ o dumnej nazwie Meteor. Urządzenia były sprawdzane podczas 24 koncertów zespołu Romantycy Lekkich Obyczajów, dzięki czemu, test nie odbywał się w sterylnych warunkach, ale w sytuacjach wymagających kombinowania, czasami na za małych scenach, a czasem wręcz na za dużych. Co mogę powiedzieć, nie zawiodłem się.

Urządzenie BriteQ Meteor jest wykonane z dobrej jakości komponentów, wpisuje się w jednolitą formę wszystkich urządzeń belgijskiego producenta. Obudowa nie jest wykonana z „chamskiego plastiku”, wyświetlacz LCD, przyciski twardo siedzą w obudowie, przy wciskaniu da się je czuć, co wywiera bardzo pozytywne wrażenie przy zetknięciu z tym urządzeniem. Gniazda twardo zamontowane, nie ruszają się, jak w wielu tego typu urządzeniach. Jedyny zewnętrzny mankament to fizyczny regulator dla parametru zoom (regulowany mechanicznie, nie zautomatyzowany) mógłby być wykonany z twardszego materiału i mniej luźny, ponieważ przy intensywnym użytkowaniu trzeba co jakiś czas poprawiać zakres, jednak mimo to urządzenie w pierwszym wrażeniu ma odbiór bardzo pozytywny, w całokształcie bardzo porządnie wykonany i elegancki w swojej istocie.

 

[img:1]

 

Po zdjęciu obudowy możemy zobaczyć dbałość o jakość i szczegóły. Wszystkie przewody są dobrze wyizolowane, zabezpieczone przed poruszaniem i spięte w logiczną całość, dzięki czemu serwis takiego urządzenia powinien się odbyć bez „szukania”. Koła zębate trwale umieszczone, bez luzów, paski idealnie pasujące, napięte. Jakość wnętrza i obudowy na bardzo wielki plus.

 

Sterowanie i montaż

Po rozstawieniu urządzenia jeszcze w sterylnych warunkach, byłem pełen podziwu, że nie usłyszałem kiedy kolega je włączył - urządzenie bardzo ciche, wentylator praktycznie niesłyszalny, motory ruchu Pan i Tilt również generują bardzo mało dźwięku, jeśli chodzi o klasę działania urządzenia względem wytwarzanego hałasu, to poleciłbym je również do teatru i filharmonii, bo są kompletnie nieinwazyjne jeśli chodzi o ich słyszalność.

 

[img:2]

 

Adresowanie odbywa się poprzez intuicyjny panel - tutaj nie ma co zachwalać, jest to standardowe sterowanie używane w tego typu urządzeniach. Możemy ustawić adres, mode, tryb master/slave, oraz krzywą dimmera (która muszę przyznać, że faktycznie działa).

Dodatkowo do urządzenia dostałem uchwyt na popularne motylki do zakręcania i tutaj spotkało mnie miłe zaskoczenie. Nie jest tajemnicą, że w dużej mierze urządzenia firmy BriteQ są produkowane za granicą, całkiem odległą, wykonanie tego typu elementów zawsze budziło we mnie słabość, kiedy myślałem o zakręcaniu tego „cholerstwa” za pomącą kombinerek, a tu „pyk” i śruba siedzi twardo, ku mojemu zdziwieniu, może dwa, czy trzy razy nie udało mi się dopasować motylka, przez cały okres użytkowania, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że urządzenie to jest solidnie i dokładnie wykonane. Sam montaż na kracie wygodny, urządzenie na tyle lekkie, że śmiało jedna osoba może wejść na drabinę trzymając urządzenie dzięki niewielkiej wadze - jedyne 8.5kg. Mały osobisty plusik ode mnie za gniazdo PowerCon podaj dalej.

 

[img:3]

[img:4]

 

Użytkowanie

Dzięki zastosowaniu 100W źródła światła opartego o białą diodę LED urządzenie generuje bardzo jasną wiązkę światła. Kolory są oparte na tarczy, która dostarcza nam osiem kolorów oraz ramkę bez filtra. Proponowane kolory są bardzo dobrej jakości, idealnie nasycone, zgrywają się z większością urządzeń LED opartych o diodę RGB.

Rotacyjna tarcza gobo daje nam w sumie 7 efektów (6 gobo rotacyjnych oraz efekt obrotu całej tarczy), jeśli chodzi o użytek na dyskoteki, na bankietach lub średnich koncertach wystarcza, to w zupełności, dodając, że każdy efekt możemy rozszerzyć o potrójny obrotowy pryzmat. Jedyny minus w tych atrybutach (gobo i pryzma) to poziomy szybkości rotacji, regulacja nie odbywa się płynnie tylko stopniowo, a najwolniejszy efekt jest mimo wszystko całkiem szybki, co mi osobiście kolidowało delikatnie w show przy paru numerach. Przyczepiłbym się jeszcze do wzorów jakie proponuje producent, ale gobo są wymienne, więc dla chcącego, nie ma problemu.

 

[img:5]

[img:6]

 

Dodatkowo głowica oferuje nam atrybut z efektami za pomocą tarczy shutter, klasyczne strobowanie, pulsowanie oraz random strobo, które jest całkiem dobrej jakości, jeśli chodzi o częstotliwość i rozrzut. Na duży plus zasługuje tu również Focus, który możemy regulować z poziomu konsoli.

Ruchy w panoramie i wysokości bez zaskoczeń, mała głowica generuje bardzo szybki ruch, jest on standardowej prędkości w porównaniu do innego tego typu urządzeń.


Podsumowanie

Mała, lekka, jednym słowem kompaktowa głowica, nie wymagająca dużych nakładów prądowych (max pobór 160W), generująca silną wiązkę światła idealnie nadaje się do przestrzeni klubowych na stałą instalację, road set dla zespołów, czy oświetlenie uniwersalne dla średnich imprez, na których nie obowiązuje rider. Dzięki porządnemu wykonaniu, nie trzeba się bać transportu, a dzięki małej wadze montaż jest szybki i bezproblemowy, bez strachu w obawie o przeciążenie kraty.

Cenowo urządzenie nie należy do najtańszych w swojej klasie, lecz uważam, że rekompensuje to niezawodność oraz trwałość wykonania.

Osobiście brakowało mi zautomatyzowanego zooma oraz nie do końca podpasowały mi efekty na tarczy gobo, ale ku końcowi, jest to urządzenie stawiające na stały kąt świecenia, a gdybym miał więcej czasu, to pewnie pokusiłbym się o własne gobo. W swojej karierze zdarzyło mi się pracować na wielu urządzeniach tej klasy i mogę śmiało napisać, że większość nie dorasta Meteorowi do pięt. Dla urządzenia naprawdę solidna i uczciwa piątka!

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Pobór mocy: 160W max
 • Zasilanie: AC 100 - 240V, 50/60Hz
 • Temperatura pracy (Ta): 0°C - 40°C
 • Stopień ochrony obudowy IP: IP20
 • Efekty specjalne: Obrotowy, potrójny pryzmat
 • Tarcza GOBO: 6 obrotowych GOBO, zamienne z innymi tarczami z metalu lub szkła
 • Średnica wewnętrzna: 19.50 mm
 • Średnica zewnętrzna: 22.90 mm
 • Tarcza kolorów: 8 kolorów + otwarcie
 • Kąt świecenia: 12° - 16°
 • Źródło światła: 100W LED Engine
 • Współczynnik CRI: 82
 • Użycie kanałów DMX: 11+14+5MSL
 • Połączenia DMX: 3pin-XLR
 • Połączenia zasilające: Neutrik PowerCON (16A)
 • Bezpiecznik: 250V 2A (20 mm szklany)
 • Wymiary:  290 x 180 x 435 mm
 • Waga: 8.5 kg

 

[img:7]

 

[img:8]

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

adres:
al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz