TEST: Evolights iQ 180 S

Dobra jakość, dobre efekty i dobra cena. 3x TAK! Evolights iQ 180 S Autor: Mikołaj Pawlak • 22 czerwca 2020
EVOLIGHTS iQ 180 S3.299 zł
22 czerwca 2020 11:00
Mikołaj Pawlak Realizator dźwięku Dostarczył Music Express ul. Kuchary 48 99-314 Krzyżanów
 • Bardzo uniwersalna i mocna głowa ruchoma LED typu spot
 • Mnogość efektów i pożytecznych funkcji (RDM, bateryjne zasilanie wyświetlacza, zapasowy układ komunikacji DMX)
 • Rozbudowana sekcja pracy bez zewnętrznego kontrolera
 • Prosty w obsłudze interfejs z czytelnym ekranem LCD
 • Producent udostępnia gotowe profile do większości sterowników DMX
 • Świetna jakość wykonania
 • Cena
 • Nieco głośna praca

Każda osoba z branży eventowej, która przynajmniej raz w życiu próbowała zająć się rentalem w pewnym momencie swojej "kariery" staje przed znaczącym wyzwaniem, a nawet problemem. Otóż zazwyczaj sprzęt uznanych, "riderowych" producentów nie należy do najtańszych, a to za każdym razem wpływa na cenę wypożyczenia. Oczywiście - żeby było jasne - są istotne różnice w jakości i trwałości urządzeń renomowanych producentów i mimo wielu podobnych funkcji tańszych zamienników - nie zastąpią one dużo droższych urządzeń. Dlatego zawsze warto dobierać produkt z uwzględnieniem potrzeb konkretnej sytuacji i najlepiej przed zakupem udać się do dobrze wyposażonego showroomu, gdzie można zobaczyć i przetestować osobiście produkty.

Robiliśmy rozeznanie wśród tańszych rozwiązań na naszym rynku, które nie uderzą po kieszeni, a wykonają pożądnie swoją pracę. I w tym miejscu pojawia się polska marka Evolights, która przysłała do naszej firmy na test ruchomą głowę iQ 180 S w cenie ok. 3000 zł. Czy spełni ona powyższe wymagania? Przekonajmy się!

Co otrzymujemy: czyli zawartość i wykonanie

Tradycyjnie już, zaczynamy od budowy. Evolights iQ 180 S to głowica ruchoma typu spot. Przychodzi do nas w kartonowym opakowaniu, bardzo solidnie zabezpieczona grubymi warstwami pianki - i bardzo dobrze, w końcu to nadwyraz wrażliwy i skomplikowany konstrukcyjnie sprzęt. W zestawie otrzymujemy też kabel zasilający w standardzie Powercon (z drugiej strony tradycyjne Schuko), uchwyt omega do montażu klamr oraz linkę safety.

 

[img:1]

[img:2]

 

Głowa pokryta jest wysokiej jakości tworzywem. Użyłem słowa 'pokryta', ponieważ tak właśnie jest - większość elementów, tak jak i sama podstawa jest metalowa. Chodzi tutaj zapewne o wygląd - zaokrąglone krawędzie po prostu lepiej wyglądają, a tworzyło dużo łatwiej się kształtuje niż kawał metalu. Pewności w tym temacie dodaje także sama waga, która mimo dość niewielkich rozmiarów urządzenia wynosi około 15 kg. W przenoszeniu pomagają dwa, wygodne uchwyty.

Podłączenie i sterowanie

Panel tylny zawiera wejście i wyjście DMX, złącza zasilające z przelotką Powercon, bezpiecznik i wyłącznik zasilania. Z kolei druga strona to duży, czytelny i w pełni kolorowy wyświetlacz LCD, a także zestaw przycisków do sterowania. Jedną z bardzo ważnych i często niedocenianych opcji jest możliwość programowania systemu bez potrzeby podłączania zasilania. W tym celu wystarczy zainstalować akumulatorek typu 10440 o parametrach 600mAh 3.7V. Producent pomyślał też o zapasowym układzie odpowiedzialnym za komunikację DMX. Jest to moduł, który bierze na siebie największe obciążenie i z tego względu posiada zwiększoną podatność na uszkodzenia. Gdyby tak się stało, to w iQ 180 S nie musimy już przeszukiwać internetu w poszukiwaniu zamienników - po prostu wyjmujemy zepsuty układ z podstawki, wkładamy nowy z miejsca zapasowego i gotowe! Back-up w najlepszej formie.

 

[img:3]

[img:4]

 

Cechy urządzenia

Chciałbym zaznaczyć, iż nie mieliśmy okazji wykonać szczegółowych pomiarów oświetlenia, dlatego posiłkujemy się na chwilę obecną danymi ze strony producenta. Jak otrzymamy dodatkowe egzemplarze głów będziemy mogli wówczas przeprowadzić dla Was test z użyciem odpowiedniej aparatury oraz test praktyczny.   

Za podstawowe światło odpowiada bardzo jasna, biała dioda LED o mocy 180 W. Tworzy ona strumień świetlny 11000 lm, 25300 lux w odległości 2.5 m. Pomimo takich parametrów całość pobiera z sieci nie więcej niż 270 W. Dość standardowy jest też zakres ruchów Pan: 630 (4 sek.) lub 540° (3.58 sek.); Tilt: 233° (2.8 sek.). Silniki działają dość cicho, lecz nie bezgłośnie - tak samo, jeżeli chodzi o moduły obrotu gobo. Nie będzie to problemem na większości koncertów, lecz może już być w przypadku różnych, skupionych na nagłośnieniu mowy eventów. Dlatego warto przetestować pod tym względem głowy przed zakupem. Z ciekawości wykonałem pomiary SPL i przy maksymalnie szybkich ruchach głośność nie przekracza 70 db (ważone A), a wbudowane wentylatory dynamicznie dopasowują swoją szybkość.

Całość może pracować w czterech trybach - 23, 24, 14 i 16 kanałowych. Producent udostępnia profile do większości popularnych programów i interfejsów oświetleniowych. Wbudowany system wyróżnia się bardzo czytelną i prostą obsługą, ograniczoną do dosłownie kilku naciśnięć przycisków sterujących. Na poniższym przykładzie pokazujemy, jak prosta jest zmiana adresu DMX. Prezentujemy też pozycje menu.

 

Evolights iQ 180 S - Menu

 

Warto także wspomnieć, że na pokładzie mamy opcję obsługi bezprzewodowego DMX. Te, jak i inne funkcje możemy też modyfikować zdalnie, przy pomocy rozbudowanego protokołu RDM (Remote Device Management). Pozwala on na zmianę np. adresu DMX, ustawień pan/tilt oraz monitorowanie parametrów pracy urządzenia. Polecam każdemu poczytać na ten temat - bo jest on bardzo ciekawy, a i znacząco ułatwia konfigurację dużych ilości lamp. Głowa automatycznie wyłącza po chwili wyświetlacz, a w momencie, gdy przez dłuższy nie podamy jej adresu DMX przejdzie do trybu hibernacji (w celu oszczędzania energii).

W menu znalazły się także opcje ochrony lampy pod względem temperatury, monitoring parametrów w czasie rzeczywistym i możliwość odtwarzania zaprogramowanych scen. Te ostatnie można też kontrolować przy pomocy wbudowanego mikrofonu - lampa automatycznie dostosowuje szybkość i efekty do wykrytego rodzaju odtwarzanej muzyki. W przypadku, gdy całość podwieszamy nad naszymi głowami przydaje się możliwość odwrócenia orientacji wyświetlacza. Robi się to bardzo łatwo - wystarczy przez trzy sekundy przytrzymać przyciski Up i Down. Z kolei system Master - Slave możemy włączyć wtedy, gdy urządzenia łączone są szeregowo do pracy w zestawach. Wówczas pierwsze urządzenie wpięte w linię zarządza pracą pozostałych głowic.

Czas teraz przejść do tego co najważniejsze, czyli co ta głowa potrafi.

Zaczynamy od od funkcji zmiany ostrości Focus i Iris, umożliwiającej dodatkowe ustawienie promienia światła.

 

Evolights iQ 180 S - Funkcje Zoom i Iris

 

8 dostępnych kolorów możemy zmieniać na różne sposoby - tradycyjnie, z efektem blackout, w formie tęczy, a także w trybie color bounce.

 

Evolights iQ 180 S - Efekty zmiany kolorów

 

iQ 180 S przekazuje do naszej dyspozycji dwie tarcze gobo - 7 rotacyjnych z możliwością indeksowania pozycji oraz 7 stałych gobo. Tarcza ma średnicę zewnętrzną 27 mm i wewnętrzną 22 mm. Gobo możemy obracać, zmieniać z efektami tak jak w przypadku kolorów oraz skorzystać z ciekawego efektu gobo shake.

 

Evolights iQ 180 S - Tarcze gobo

 

Interesującą funkcją jest obrotowa pryzma 3 i 8-śmio ramienna.

 

Evolights iQ 180 S - Pryzma

 

Podsumowanie

Evolights iQ 180 S oceniłbym jako bardzo uniwersalne urządzenie oświetleniowe, które może być wykorzystane na multum różnych sposobów. To, w połączeniu z dobrą ceną i ogromem funkcji tworzy zestaw, który nasi amerykańscy przyjaciele nazwaliby określeniem "no brainer". W końcu pierwszy raz spotykam się, aby producent oferował tak dużą ilość możliwych ustawień i niestosowanych dotąd w tej półce rozwiązań za tak przyzwoitą kwotę. Mocna, 180 watowa dioda LED zapewnia doskonałe, całkowicie wystarczające źródło światła na małe i średnie sceny. Z kolei za kreowanie wrażeń wizualnych odpowiadają dwa koła gobo, rotacyjna pryzma, zmienna przysłona i cała masa możliwych do zastosowania efektów. Kolejna kategoria, która moim zdaniem jest mocną stroną iQ 180 S to łatwość obsługi. Kolorowe menu jest czytelne i przyjazne użytkownikowi z wszystkimi funkcjami dostępnymi pod ręką. Muszę też wspomnieć, że głowa wygląda po prostu ładne i przyciąga wzrok, więc nie będziemy wstydzić się, gdy będzie ładnie wyeksponowana na trawersach. Osobiście iQ 180 S polecam na wszelkiego rodzaju małe i średnie koncerty, a także eventy, które wymagają mocnego i uniwersalnego oświetlenia ruchomego typu spot. Warto także wspomnieć, że producent oferuje skrzynię transportową na dwie sztuki tych głów, co jest bardzo ważne. Ruchome głowy są zdecydowanie jednym z najbardziej wrażliwych elementów estradowych i warto zadbać o ich bezpieczeństwo.

Firma Evolights pokazała, że po prostu się da. Da się połączyć dobrą jakość, dobre efekty i dobrą cenę. 3x TAK!

 

[img:5]

[img:6]

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Światło: LED, 180W, 11000 lm, 25300 lux @ 2.5m
 • Optyka: Kąt świecenia: 12°, pełnozakresowy dimmer, szybki iris
 • Zakres ruchów: Pan: 630 (4 sek.) lub 540° (3.58 sek.); Tilt: 233° (2.8 sek.), 16 - bit
 • Kolory: 8, efekty color bounce i rainbow
 • Gobo: 2x7, efekt gobo shake i animacyjny
 • Tryby pracy: 4 (23/24/14/16)
 • Zmotoryzowany, pełnozakresowy focus
 • Zmienny IRIS
 • Funkcja RDM
 • Update oprogramowania poprzez DMX
 • Automatyczne wentylatory
 • Kolorowy wyświetlacz LCD 2.4" z możliwym zasilaniem bateryjnym
 • Wymiary: 343 x 262 x 456 mm
 • Waga: 15 kg

 

Gdzie kupić?

EVOLIGHTS EVOLIGHTS evolights.pl

Dystrybucja w Polsce:

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz