TEST: Cameo PixBar 650C PRO

Właściwe rozwiązanie do oświetlania architektury wewnętrznej, jak i dynamicznych koncertach na zewnątrz Autor: Łukasz Marciniak • 1 sierpnia 2017
Cameo PIXBAR 650C PRO2.100 zł
 • Solidne wykonanie
 • Cicha praca (chłodzenie pasywne)
 • Bardzo dobre mieszanie kolorów
 • Dwukierunkowa, zdalna komunikacja miedzy sterownikiem a listwą

Kiedy ruszyłem samochodem z myślą, że na miejscu czekały na mnie listwy LED, pomyślałem: „Co to znów producenci wymyślili? Czy to kolejna belka Led, która będzie...” Właśnie... jaka?

Swego czasu za premierami nowych urządzeń typu LED BAR nie można było nadążyć. Dystrybutorzy prześcigali się w pomysłowości w zakresie nazw, ilości funkcji czy budowy urządzenia. Teraz przyszedł czas na Cameo i jego PixBar 650C PRO.

 

[img:11]

[img:12]

 

Już przy pierwszym spotkaniu przeżyłem szok. Jak ja się z tym wszystkim zabiorę? Mogłem wynająć małego vana albo przynajmniej pożyczyć jakieś kombi, przecież w moim sedanie będzie ciężko to wszystko zmieścić. Opakowanie listwy jest conajmniej duże, mogłoby się wydawać, że o wiele za duże, ale wewnątrz, prócz instrukcji obsługi i przewodu zasilającego, mamy naprawdę solidnie zabezpieczone urządzenie, dzięki czemu, nawet przy długim oczekiwaniu na zamówione case’y, możemy bezpiecznie jeździć z kartonami i pracować na urządzeniach.

Jak już rozpakowałem tego nieszczęsnego sedana i przełożyłem koło zapasowe z przedniego siedzenia z powrotem do bagażnika, przyszedł czas na pierwszy bliższy kontakt z PixBarem.

 

[img:4]

[img:5]

 

Waga sięgająca prawie 8 kg każe mi myśleć, że Cameo przyłożyło się do produkcji. W urządzeniu nie zamontowano żadnego wentylatora do chłodzenia urządzenia, a cała metalowa obudowa działa jako wielki radiator. Trzeba jednak na to uważać, gdyż po 3 godzinach pracy, przy uruchomieniu wszystkich diod, temperatura wewnątrz urządzenia wynosiła 66°C. Można się po prostu poparzyć. To bezgłośne urządzenie jest niezastąpione przy pracy, gdzie każdy, nawet mały szmer przeszkadza artystom w wykonywaniu ich pracy.

W belce mamy do czynienia z ośmioma modułami RGB w systemie COB o mocy 30W każdy. Może trochę brakuje tu czwartej diody o kolorze amber lub white, mimo tego mieszanie kolorów bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Prócz mieszalnika RGB mamy do wyboru osobne sterowanie CTC oraz makra kolorów. Do osiągnięcia jeszcze lepszego mieszania kolorów Cameo oferuje 4 krzywe ich ściemniania. PixBar, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam kontrolować każde „oczko” osobno, dzięki temu czeka nas ogromna moc zabawy przy pixel maperze na konsoli.

 

[img:13]

[img:14]

 

Belkę zasilimy przez przewód PowerCON, a zasilanie możemy „podać dalej” przez wyjście PowerCon z tyłu obudowy. Do dyspozycji mamy również 3- i 5-pinowe złącza DMX, wszystko firmy Neutrik. Obudowa wyposażona jest także w nóżkę, na której możemy postawić urządzenie. Jest ona również uchwytem montażowym. Tutaj warto byłoby się troszkę zatrzymać i opowiedzieć o największej, jak dla mnie, zalecie tego urządzenia.

Jak sami wiecie, przy montażach bywa ciężko. Przyjmijmy, że kilka takich belek zostało powieszonych pod dachem, kilka metrów nad sceną, a tu nagle zonk - jedna z nich zaczyna szaleć. Ktoś źle zaadresował i pojechało do góry? Zdarza się. I w tym mało miłym przypadku Cameo wyciąga nam pomocną dłoń. RDM! Remote Device Management - protokół, który pozwala na dwukierunkową komunikację miedzy nadajnikiem a odbiornikami, czyli, w naszym przypadku - między odpowiednim sterownikiem a listwami. Dzięki temu „bajerowi” jesteśmy w stanie odczytać parametry i dane urządzenia, takie jak: producent, model, wersja oprogramowania, ilość przepracowanych godzin, temperatura urządzenia, a co najważniejsze - jesteśmy w stanie poprawić wykryty błąd i nadać listwie właściwy adres lub mode z pozycji sterownika, nie narażając biednego technika na wycieczkę pod dach. Urządzenie może działać w 6 trybach DMX.

 

[img:1]

[img:2]

 

Gdyby Cameo pomyślało jeszcze nad stopniem ochrony na poziomie przynajmniej IP43, byłoby super, ale niestety, nie można mieć wszystkiego na raz. Listwy były przetestowane na kilku małych imprezach w różnym charakterze. Zaczęliśmy od otwarcia salonu Mercedes Benz Van Pro Center Auto-Studio w Łodzi. Tam urządzenia posłużyły jako statyczne oświetlenie. Postawiliśmy je u dołu banneru.

Kąt świecenia okazał się odpowiednio duży - 53 stopnie, by uzyskać efekt równomiernego świecenia na przedmiot od dołu, mimo niewielkiej odległości ustawienia lampy. Dzięki temu urządzenia sprawdzą się na małych scenach lub w pomieszczeniach, gdzie każdy zaoszczędzony centymetr jest ważny dla artysty.

 

[img:3]

[img:6]

 

Kolejnym wydarzeniem były „Dni Ozorkowa”. Tym razem cztery urządzenia powiesiliśmy zaraz nad podestami „frontem do publiczności” oraz jedno na wysokości ok 60 cm od podłogi za perkusistą. Cztery służyły jako strice światło efektowe natomiast piąte dało nam świetną kontrę na perkusistę. No i tu zaczęła się zabawa stołem. W przypadku mniejszych koncertów, np. discopolo, wbudowane programy AUTO w zupełności nam wystarczą, są efektowne i przejrzyste oraz oszczędzają nam sporo czasu pracy przy programowaniu. Na dodatek możemy ustawić prędkość programów Auto.

Ostatnim eventem jaki udało nam się zrobić z tymi listwami był Zlot Grup Rekonstrukcyjnych - Odyseja Historyczna. I tu dwa urządzenia użyliśmy jako... światło frontowe. Tak, wspomniany wcześniej kąt świecenia pozwalał na zamontowanie ich na górnej belce z przodu, by zaświecić ogólny front. Nic więcej nie było nam wtedy potrzebne. Jak to już wcześniej napisałem, listwy mają osobną regulacje CTC, co właśnie w tym przypadku sprawdziliśmy. Płynnie, ładnie i w 100% zdało egzamin. Z racji małej sceny powiesiliśmy jeszcze dwa na obwiedni, przeciwlegle do siebie. Dało nam to ciekawy efekt grania kolorami na scenie. W tym przypadku mieliśmy więcej możliwości z mappingiem, dlatego wszelkie animacje były nie dość, że dobrze widoczne, to jeszcze wyglądały imponująco.

 

Podsumowanie

Listwa będzie dobrze sprawdzała się zarówno przy statycznym oświetlaniu architektury wewnętrznej, jak i dynamicznych koncertach na zewnątrz. Cameo pozytywnie zaskoczyło mnie protokołem RDM, co bardzo przyspiesza pracę na montażach. Urządzenia zostały przetestowane na imprezie „Dni Ozorkowa” oraz „Otwarcie salonu Mercedes Benz Van Pro Center Auto-Studio” dzięki firmie Just'in the Power Of Sound oraz na Zlocie Grup Rekonstrukcyjnych - Odyseja Historyczna przez firmę Glare Event.

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Kolor: RGB
 • Ilość diod: 8
 • Typ LED: 30W COB
 • Częstotliwość odświeżania: 3.000 Hz
 • Rozproszenie: 53°
 • Wejścia DMX: XLR 3-pin męski, XLR 5-pin męskie
 • Wyjście DMX: XLR 3-pin żeński, XLR 5-pin żeński
 • Wskaźniki: Wyświetlacz LCD
 • Napięcie zasilania: 110 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz
 • Pobór mocy: 250W
 • Złącze zasilania: Neutrik PowerCon
 • Materiał obudowy: Aluminium
 • Kolor obudowy: czarny
 • Chłodzenie: konwekcyjne
 • Natężenie oświetlenia: 3.770 lx @ 1m
 • Wymiary (szer. x wys. x gł.): 880 x 110 x 130 mm

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Cameo rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz