


Visual Productions - duńskie urządzenia do sterowania oświetleniem
Oświetlenie architektoniczne stało się na przestrzeni lat znaczącym segmentem tego rynku. Wciąż powstają coraz to nowsze i bardziej „wypasione” urządzenia świecące, dedykowane do tego typu zastosowań. Jednak nawet najpiękniejsze kolory i wzory, jakie one wytwarzają, nie dadzą należytego efektu, jeżeli pracą tych urządzeń nie będą zawiadywały odpowiednie sterowniki. Te zaś realizują różnego rodzaju zadania – od prostego włączania i wyłączania iluminacji o zadanych godzinach, po rozbudowane efekty animacyjne. Stoisko jednego z producentów takich sterowników – choć nie tylko do zastosowań architektonicznych - duńskiej firmy Visual Productions, mieliśmy okazję odwiedzić z kamerą podczas targów Prolight+Sound 2025. Tutaj przyjął nas człowiek o latynoskich rysach i takim też nazwisku, Luis Manuel Barradas, czyli Account Manager u duńskiego producenta. A teraz konkrety.
Visual Productions Kiosc Touch
Pierwszym przedstawionym nam produktem był dotykowy panel sterujący Kiosc Touch. To zmodernizowana wersja, o gabarytach mniejszych w porównaniu do wcześniej oferowanych modeli. Cechuje się też wyższą rozdzielczością i łatwiejszą instalacją.
Visual Productions RdmNode i SpiNode
Kolejnymi urządzeniami pokazanymi nam przez Luisa, były RdmNode oraz SpiNode. Pierwsze pozwala zwiększyć liczbę universe’ów DMX obsługiwanych przez sterownik CueCore 3 o cztery. Dzięki niemu CueCore może zawiadywać ośmioma universe’ami. Jeśli natomiast podłączymy siedem sztuk RdmNode do jednego CueCore 3, pozwoli nam to na obsługę trzydziestu dwóch. Inne zadania pełni SpiNode. Krótko mówiąc, jest to konwerter danych transmitowanych w formatach DMX, sACN i Art-Net na postać SPI, który to z kolei pozwala sterować pracą np. taśm ledowych. Pojedynczy port steruje maksymalnie 1.024 pikselami, zaś w sumie dwa takie urządzenia, w połączeniu z CueCore 3, potrafią przetworzyć informacje z trzydziestu dwóch universe’ów DMX.
Przykład zintegrowanej instalacji sieciowej
W dalszej kolejności Luis zaprezentował nam przykład zintegrowanej instalacji sieciowej, opartej na kontrolerze Cuety i playerze signage BrightSign. Do obsługi służy zaś wspomniany sterownik Kiosc Touch. To ciekawe rozwiązanie dla np. muzeów, gdzie może ono nie tylko sterować podświetleniem wystawianych prac, ale i prezentowaniem informacji o nich i ich autorach.
Dystrybutorem Visual Productions w Polsce jest firma Prolight. Jeśli więc nasuwają się Wam jakiekolwiek pytania dotyczące opisanych tu – a także wszystkich pozostałych – wyrobów duńskiego producenta, kierujcie je właśnie tam.
![[img:6]](/img/artykuly/zdjecia/visual-productions-6-org.webp)