ROXX - Oświetlenie ledowe z Kolonii
ROXX GmbH to kolejna firma z Niemiec, jaka pojawia się w naszych relacjach z targów Prolight + Sound. Swoją siedzibę ma w Kolonii, a zajmuje się konstruowaniem i produkcją różnego rodzaju sprzętu oświetleniowego. Swoje przedstawicielstwa ma praktycznie na całym świecie, od Japonii i Australii poczynając, poprzez Europę, na Stanach Zjednoczonych i Meksyku kończąc. Jej dystrybutorem w Polsce jest spółka Prolight z podwarszawskiego Pruszkowa.
ROXX Cluster S1
ROXX przedstawił we Frankfurcie dwa nowe produkty. Pierwszą premierą był moduł S1 z serii CLUSTER. Można powiedzieć, że jest to listwa ledowa, ale bardzo rozbudowana – 720 diod RGB plus 288 ledów CW. Tworzą one dwie odrębne sekcje, zaś te dzielą się na 26 segmentów każda. Daje to ogromne możliwości w zakresie programowania efektów świetlnych, choć w razie braku weny można posiłkować się wbudowanymi, gotowymi presetami.
Potencjał ten zwiększa kilka typów filtrów, które bezproblemowo montuje się z wykorzystaniem złącz magnetycznych. Są to filtry rozpraszające, modyfikujące kąty świecenia – nic nie stoi na przeszkodzie, by je łączyć, uzyskując różny efekt - a nawet filtr „maskujący”. Ten ostatni znajdzie zastosowanie, gdy lampa ma być wyłączona, ale chcemy uniknąć widoku niepracujących diod, np. w scenografii telewizyjnej. Urządzenie można łączyć z innymi CLUSTER-ami, również S2, a także ustawiać na podłożu, poziomo i pionowo, jak i podwieszać na konstrukcji scenicznej czy architektonicznej. Zostało to zaprezentowane na przykładzie dużego – nomen omen – klastra, górującego nad stoiskiem ROXX-a, w którym połączono moduły S1 z modułami stroboskopowymi.
ROXX NEO
Drugą nowością, o której chcemy powiedzieć, jest naświetlacz NEO. To potężna oprawa, zbudowana z wykorzystaniem 24 czipów ledowych RGBL o mocy 40 watów każdy, pracujących w czterech segmentach. Przekłada się to na niezwykle duże natężenie generowanego światła – 21.000 luksów w odległości 5 metrów.
NEO cechuje się przy tym wysoką dokładnością reprodukcji barw na poziomie 85 CRI/Ra i 82 TLCI (wskaźnik odnoszący się do źródeł ledowych). Jeśli dodamy do tego odporność klasy IP65, możliwość zdalnego sterowania oraz zasilania z akumulatorów - a to dzięki dodatkowemu wejściu DC - jasnym się stanie, że urządzenie to sprawi się równie świetnie w roli oświetlenia scenograficznego, co i architektonicznego. Tym bardziej, że do NEO dostępne są - podobnie jak w przypadku CLUSTER S1 - różnego rodzaju filtry, jak i przesłony typu „barn door”, umożliwiające zawężenie oświetlanego obszaru.
Polecamy urządzenia ROXX Waszej uwadze. Wszelkie informacje i odpowiedzi na pytania, jakie mogłyby się Wam nasunąć, uzyskacie u specjalistów z firmy Prolight.