

Program do sterowania LED MADRIX staje się coraz lepszy – co nowego w wersji 5.7?
MADRIX to, jak mogłoby się wydawać, nie nazwa firmy, a nazwa handlowa oprogramowania i osprzętu produkowanego przez firmę inoage GmbH z niemieckiego Drezna. Jednym z Geschäftführerów, czyli członków jej zarządu, jest znany nam już Christian Hertel, który przed naszą kamerą opowiedział co nieco o nowej wersji software’u do sterowania sprzętem oświetleniowym. Została ona opatrzona numerkiem 5.7 – póki co jeszcze w wersji beta - i przynosi dwa większe i kilka mniejszych usprawnień.
OSC na pokładzie
Najpierw zajmiemy się tymi większymi. A więc, po pierwsze, zaimplementowano obsługę protokołu OSC. Dotychczas komunikacja z MADRIX-em możliwa była przy użyciu DMX-a, MIDI czy TCP, a od teraz również OSC. Dzięki temu unowocześnieniu poszerza się zakres zastosowań software’u. Co ważne, polecenia sterujące różnymi parametrami mogą być przesyłane dwukierunkowo. W praktyce oznacza to możliwość tworzenia paneli sterowania z poziomu smartfonów bądź tabletów, a także zarządzania pracą programu np. za pomocą konsolet ETC.
Funkcje tworzenia list cue oraz osi czasu
Druga nowinka to właściwie wypełnienie pewnej luki. Otóż funkcje tworzenia list cue oraz osi czasu były już w MADRIX-ie obecne, ale brakowało „łącznika” pomiędzy nimi. Wypełnia ją funkcja tworzenia harmonogramów. Działa to w oparciu o „akcje”, czyli polecenia wykonania określonych operacji – w tym przypadku umieszczania list cue na osi czasu i ich odtwarzania z jej poziomu. Jak twierdzi producent, otwiera to szerokie możliwości zastosowania w dziedzinie oświetlenia architektonicznego czy eventowego.
Jeśli chodzi o usprawnienia mniejszej rangi, wprowadzono opcję wyboru lokalizacji geograficznej, która uwzględnia czasy wschodu i zachodu Słońca w danym miejscu kuli ziemskiej. Drugim jest rejestr konfiguracji, gdzie można ładować rozmaite pliki konfiguracyjne.
Spółkę inoage GmbH reprezentuje w Polsce firma Mediam, która organizuje szkolenia w zakresie obsługi m.in. MADRIX-a. Najbliższe ma się odbyć w maju i zapewne obejmować będzie również nowe funkcje oprogramowania. Udostępnienie jego wersji finalnej spodziewane jest najpóźniej na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku.