18 stycznia 2022 12:00
Info ETC Ohmstr. 3 83607 Holzkirchen c/o Klaus Althoff

Jak projektuje się oświetlenie w nowoczesnych budynkach? Cavatina Hall w Bielsku Białej

Cavatina Hall jest to nowy wielofunkcyjny obiekt koncertowy zlokalizowany w centrum Bielska-Białej. W unikatowy sposób łączy funkcje biurowe i kulturalne na powierzchni ponad 9.000 m kw. Zawiera salę koncertową z 1000 miejsc, salę kameralną oraz wysokiej klasy studio nagrań, umożliwiające rejestrację / stream koncertów live.

Cavatina Hall korzysta również z najnowszych rozwiązań technologicznych w dźwięku, oświetleniu, multimediów, techniki scenicznej. Zainstalowano tu bowiem system dźwięku immersyjnego L-ISA firmy L-Acoustics, inteligentne oświetlenie sceniczne wraz ze sterowaniem od ETC, ruchomą scenę, a także gigantycznych rozmiarów ekran projekcyjny.

[img:1]

Nie tylko dla realizatora dźwięku i oświetlenia jest to miejsce jak z bajki, ale przede wszystkim dla publiczności, która dzięki najnowocześniejszej technologii może doświadczyć niezwykłych wrażeń. 

[img:4]

Generalny wykonawca technologii scenicznych,
oświetleniowych i audio-video: Audio Plus

 

Oświetlenie i sterowanie

Dziś zajmiemy się aspektem sterowania oświetleniem w CAVATINA HALL,
które możliwe jest m.in. dzięki urządzeniom firmy ETC takim jak:

 

Sterowanie oświetleniem z użyciem sprzętu ETC

Duże obiekty, czy też sale koncertowe, wymagają połączenia wielu urządzeń oraz systemów w jedną całość dla lepszej i ułatwionej kontroli. W tym celu najczęściej wykorzystuje się połączenia sieciowe. Wymaga to jednak zastosowania nowoczesnych urządzeń pozwalających zarówno dystrybuować sygnał w prosty sposób, jak i sterować nimi zdalnie. Budynek wyposażony został w zarówno sprzęt oświetleniowy jak i pełne wsparcie dla infrastruktury sieciowej od ETC.

 

 

Brami dostępu ETC Response Mk2 Gateway

Jednym z tego typu urządzeń są bramki dostępu Response Mk2 Gateway. Stanowią one łącznik pomiędzy konsoletą lub innym sterownikiem, a docelowym urządzeniem. Dodatkowo, jeżeli urządzenie obsługuję RDM pozwala to uzyskać informację zwrotną o aktualnym statusie urządzenia.

[img:9]

[img:10]

Response Mk2 Gateway jest to seria urządzeń wspierających nowoczesne systemy sterowania. Oprawy wykorzystywane współcześnie mają coraz więcej możliwości, co wiąże się z większą liczbą parametrów jakie są potrzebne do ich obsługi. Zastosowanie bramek od ETC stanowi niezawodny łącznik pomiędzy siecią sACN, a liniami DMX i RDM. Jedna bramka pozwala na komunikację RDM do 256 urządzeń. Do komunikacji wykorzystują standardowe przewody Ethernet, dodatkowo stosując standard PoE nie wymaga się dodatkowego zasilacza. Urządzenie dostępne jest w wielu wariantach, zarówno pod względem ilości portów (1,2,4 – portowe) jak i sposobów montażu (przenośny, naścienny, szyna DIN), a także dostępnych kolorów (kremowy, szary, czarny lub biały).

 

[img:5]

 

Niezależnie od wybranego modelu, wszystkie urządzenia z serii posiadają OLED’owy wyświetlacz oraz 4 przyciski służące do nawigacji po interfejsie. Bezpośrednio z urządzenia użytkownik jest w stanie nie tylko podejrzeć status lub dokonać diagnostyki, ale również pełnej konfiguracji.

Dla lepszej integralności sieci, a także łatwiejszego sterowania rozbudowanymi systemami, zarówno bramki Response Mk2 jak i inne produkty firmy ETC konfigurować można za pomocą dedykowanego oprogramowania Concert. Umożliwia ono z jednego miejsca zarządzać wszystkimi elementami podłączonymi do sieci, jak również automatycznie je wykrywa. Zarówno daje to możliwość zmiany parametrów sieciowych, ale także konfiguracji wyjść/wejść DMX/RDM. Pozwala zapisywać, modyfikować lub też wczytywać gotowe presety, dając maksymalną elastyczność. Dodatkowo aplikację wyposażono w moduł diagnostyki sieci, a także test wyjść. Jeśli wystąpi jakikolwiek problem, wyświetlone zostanie powiadomienie w czasie rzeczywistym jak również, jeżeli to możliwe, błędy w systemie zostaną automatycznie usunięte.

 

Oprogramowanie Concert - wszystko pod ręką

Oprogramowanie Concert automatycznie generuję tabelę z wszystkimi urządzeniami w czytelny graficzny schemat połączeń, z dodatkowym atutem zmiany tła na np. plan sali zawierający daną instalację. Pozwala to na dużo łatwiejsze i szybsze poruszanie się w sieci oraz lokalizację urządzeń. Na podstawie kolorów połączeń przekazywane są informacje o jego rodzaju i statusie, np. połączenia zielone reprezentują sACN, a czerwone RDM. Przestrzenie logiczne umożliwiają tworzenie osobnych wirtualnych pomieszczeń, wizualnie reprezentujących tylko te elementy i informacje, które są potrzebne. Dla urządzeń obsługujących protokół RDM wyświetlane są informacje o ich aktualnej konfiguracji oraz statusie, jak również możliwa jest ich zmiana z poziomu oprogramowania. Dostępne jest ono zarówno na komputery Windows oraz Mac, a także wyposażono w nie konsolety z serii ETC Eos i Cobalt.

[img:11]

Oprogramowanie Concert umożliwia również zarządzanie systemami zasilania, takimi jak zastosowany w Cavatina Hall system Sensor 3. Jest to system modułowych szaf typu rack, będący znaną i wieloletnią konstrukcją, jednak cały czas udoskonalana i rozwijana. Sensor 3 charakteryzuje się wysoką mocą oraz ergonomiczną konstrukcją. W pojedynczej obudowie zmieścić można do 96 obwodów o prądzie znamionowym nawet do 25A, przy zachowaniu bardzo małej przestrzeni użytkowej. Dodatkowo wentylatory o zmiennej prędkości dają możliwość cichszej pracy.

 

Moduły sterowania Sensor3 RideThru i BatteryPack

Głównym układem sterowania w szafach jest moduł ETC Cem3 Control (CEM3). Wyposażony w podświetlany wyświetlacz graficzny, obsługę jednym przyciskiem oraz klawiaturę numeryczną dla szybszego wprowadzania numerów obwodów, a także kilka innych funkcji przyśpieszających pracę i czas konfiguracji.

[img:12]

 

[img:6:R] CEM3 cechuje się wysoką wydajnością. Oferuje 16 – bitową rozdzielczość ściemniania, jak również odporność na zakłócenia linii zasilającej, czy też wahania napięcia i częstotliwości zasilania. Obsługuje do 12 źródeł sygnału sieciowego jak i zaawansowaną regulację krzywych ściemniania dla różnych typów obciążenia. Zaprojektowany został również rozwinięty system zapasowy.

Sensor3 RideThru i BatteryPack zapewniają zasilanie sterownika podczas przerw w dostawie prądu. Dla zapewnienia maksymalnej redundancji system wspiera dual-tracking CEM3s (podwójne śledzenie). W przypadku awarii jednego procesora kopia zapasowa bezproblemowo przejmuje kontrolę. Dodatkowo obsługa wielu priorytetów źródeł umożliwia tworzenie kopii zapasowych wielu konsolet w sieci. Jeżeli źródło sygnału zostanie utracone, CEM3 oferuje rozwiązania w postaci podtrzymania ostatnich zapamiętanych ustawień lub automatycznego odtworzenia kopii zapasowej.

 

Rozwój systemu Sensor 3 najlepiej widoczny jest na wykorzystywanych w nim modułach. Od ponad 25 lat, solidną podstawą działania sytemu były moduły ściemniaczy, idealnie sprawdzające się dla klasycznych lamp żarowych. Pojedynczy moduł obsługuje dwa niezależne obwody dostępne w wersjach 6/10/15/25A. Do tego również klasyczne moduły przekaźnikowe, znajdujące zastosowanie dla urządzeń inteligentnych lub obwodów LED niewymagających ściemniania. Tak samo jak w przypadku obwodów regulowanych, pojedynczy moduł obsługuje dwa niezależne obwody oraz dostępne są w 6/10/15/25A.

Nowoczesnym rozwiązaniem są moduły ThruPower. Łączą one w sobie funkcjonalność zarówno obwodów regulowanych jak i stałoprądowych, wyposażone w cewkę oraz przekaźnik. Takie rozwiązanie umożliwia szybką konfigurację sytemu oraz dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Zmiany trybu pracy można dokonać bezpośrednio poprzez przełącznik na module, jak również dla większej wygody użytkownika poprzez sterownik CEM3, a także zdalnie poprzez oprogramowanie Concert.

 

[img:7]

 

Do wyboru są również moduły typu Constant doprowadzające stałe zasilanie, bez regulacji, bez przełączania, tak samo jak w poprzednich modułach obsługiwać może dwa niezależne obwody dostępny w wersjach 6/10/15/25A. Ostatnim wariantem jest moduł typu PhaseAdept. Zapewnia wysokiej jakości regulowanie obwodów wyposażonych w oprawy LED. Daje możliwość wymiany źródeł światła na LED’owe bez konieczności zmiany całej infrastruktury zasilającej.

Systemy składające się z urządzeń produkowanych przez ETC cechuje przede wszystkim wysoka integralność i możliwość dostosowywania do własnych potrzeb, a także dzięki rozwiniętej infrastrukturze sieciowej możliwość konfiguracji niemalże wszystkich jej elementów z jednego miejsca. Obiekty takie jak Cavatina Hall dzięki inwestowaniu w produkty firmy ETC zapewnione mają nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również pełne 24/7/365 wsparcie techniczne, a także produkty dopracowywane poprzez wieloletnie doświadczenie.

 

Projekt oświetlenia oraz intergację na zlecenie Audio Plus wykonała firma P.S Teatr. 
Dystrybucja ETC w Polsce: P.S Teatr

 

Galeria zdjęć z CAVATINA HALL

[img:13]

przepiękna sala koncertowa z 1000 miejsc w trakcie prac wykończeniowych

[img:14]

Nagłośnienie immersyjne L-Isa firmy L-Acoustics

[img:15]

Oświetlenie sali koncertowej Cavatina Hall

[img:3]
Przestrzeń biurowa Cavatina Hall
 
[img:2]
 
 
 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

adres:
al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz