14 maja 2021 11:00
Info Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy

Audico tworzy spektakularne oświetlenie fińskiej sali koncertowej dzięki Elation

Firma Audico Systems zainstalowała 281 dynamicznych opraw sufitowych typu downlight LED Fuze Pendant od Elation Professional w fińskiej Tampere Hall i jest to jedna z najbardziej spektakularnych instalacji oświetlenia sal koncertowych na świecie. Tampere Hall, położone 180 kilometrów na północ od Helsinek, jest siedzibą opery oraz orkiestry w Tampere i jest największym centrum koncertowo-kongresowym w krajach skandynawskich.

 

Nowoczesna modernizacja

Impuls do modernizacji oświetlenia sali wynikał z przepisów UE, które nie pozwalają na używanie niektórych żarówek halogenowych oraz z faktu, że stare żarówki kończyły już swój czas żywotności. Projekt rozpoczął się w 2018 roku z Audico (www.audico.fi), fińskim partnerem firmy Elation z siedzibą na zachód od Helsinek, prowadzącym prezentacje produktów różnych opraw oświetleniowych, w tym lampy Fuze Pendant.

 

Miejsce wymagało dobrej jakości białego światła z wysokim współczynnikiem oddawania barw, a także mocno nasyconych kolorów dla efektów. Oprawy również musiały być bardzo ciche. Wybraliśmy  Fuze Pendant ze względu na dobrą jakość światła (CRI 90). Urządzenia mają również wystarczającą moc, aby pokryć całą salę, a ponieważ nie mają wentylatora, nie wytwarzają hałasu.

Tapio Järvinen - kierownik sprzedaży projektu w Audico

 

[img:4]

 

Järvinen dodaje, że rozwiązanie zmieniające kolor niekoniecznie było wymogiem na początku projektu, ale ponieważ i tak nastąpiło przejście od oświetlenia halogenowego do oświetlenia opartego na diodach LED, opcja ta dodawała nową, ciekawą funkcjonalność. 

 

Audico

Audico dostarczyło oprawy i zajął się projektowaniem oświetlenia i systemów sterowania, ściśle współpracując z technikami oświetlenia obiektu. Firma zajmowała się również montażem i uruchomieniem opraw, a także programowaniem systemu sterowania. Audico zakończyło główną część instalacji latem 2020 roku, a dodatkowe prace zakończono w marcu tego roku. 

Jednym z największych wyzwań, z jakim musiał zmierzyć się zespół Audico, były ograniczenia czasowe. Większość instalacji miała miejsce w okresie trzech tygodni ubiegłego lata, kiedy ponad 370 istniejących lamp halogenowych zostało usuniętych i zastąpionych 281 lampami Fuze oraz 100 innymi oprawami typu downlight LED. Usunięto również pięć szaf ze ściemniaczami, zainstalowano pięć tablic rozdzielczych i ukończono okablowanie przesyłania danych. 

 

[img:3]

 

Przyjazność środowisku

Tampere Hall to budynek neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, który od lat działa jako pionier wartości ekologicznych w Finlandii, kładąc nacisk na odpowiedzialność środowiskową i społeczną w swoich działaniach i zakupach. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność za środowisko jako jedną z głównych wartości, fakt, że oświetlenie nowej sali jest oparte na diodach LED, był dla nich niezwykle ważny.

 

Oszczędności wynikają z bardziej precyzyjnego sterowania, możliwości indywidualnego sterowania każdym światłem - mówi Järvinen. Na przykład teraz można zapalić tylko kilka świateł, jeśli jest taka potrzeba, lub tylko w określonym obszarze, np. nad sceną. Dzięki bardziej precyzyjnej kontroli nie ma powodu, aby cały czas były włączone wszystkie światła. Renowacja oświetlenia miała na celu uwzględnienie nie tylko energooszczędności, ale także wszystkich użytkowników-sali, od wizytujących light designerów po personel sprzątający. 

 

[img:2]

 

Rezultatem jest system ze stałymi scenami do różnych zastosowań: próby orkiestry, przybycie publiczności, sprzątanie itp. Järvinen mówi, że limit mocy dla Fuze Pendants został ustawiony na 80%, ale ”kiedy cały system jest włączony to działa tylko na 40%, więc w Fuze jest dużo mocy!”.

Oprawy o jasności 11 000 lumenów są wyposażone w soczewki 25 stopniowe i zostały umiejscowione w już istniejących zagłębieniach za pomocą elementów montażowych. Węższa soczewka była niezbędna do oświetlenia dalekich obiektów, gdzie odległości wahają się od 15 do 18 metrów. Przy temperaturze barwowej Fuze Pendants regulowanej w zakresie od 2400 do 8500 K, na sali Tampere Hall zostały ustawione na 3000K.

 

[img:1]

 

Fuze Pendant

Pełne spektrum 230W RGBWL lampy Fuze i regulowana temperatura barwowa pozwalają na zmianę nastroju pomieszczenia w razie potrzeby lub dopasowanie kolorów do tego, co dzieje się na scenie. Järvinen komentuje:

 

Fajnie jest mieć system, który potrafi tak wiele, ale myślę, że moje ulubione ustawienie to w zasadzie scena o ciepłej bieli. Tak łatwo jest uzyskać dobrą, ciepłą biel z dobrym odwzorowaniem kolorów dzięki mieszaniu kolorów w Fuze Pendant. Inną ciekawą funkcją jest możliwość szybkiego tworzenia efektów mapowania pikseli.

 

Oświetlenie jest sterowane przez architektoniczny system sterowania lub zautomatyzowaną konsolę oświetleniową i działa na czterech liniach DMX.

 

[img:7]

 

Nowe możliwości

Pierwsze wydarzenia z wykorzystaniem nowego systemu oświetlenia już miały miejsce, w tym kilka dużych produkcji telewizyjnych. Jedna z ekip filmujących była tak zachwycona nowym oświetleniem, że zdecydowali się sfilmować wydarzenie z pozycji za kulisami, aby wykorzystać część z widownią jako piękne, estetyczne tło. Orkiestra Filharmonii w Tampere również co tydzień transmituje na żywo z tego miejsca.

Järvinen informuje, że klient jest bardzo podekscytowany nowym systemem, a technicy oświetlenia byli chętni do badania nowych możliwości. Warto wspomnieć, że system Fuze Pendant w Tampere Hall to nie jedyne rozwiązanie oświetleniowe od Elation na tym obiekcie. W sąsiedniej sali kompleksu do dynamicznego oświetlenia  jest używanych 69 Elation Color Pendants.

Film przedstawiający oświetlenie w Tampere Hall za pomocą Fuze Pendant

 

 

Marko Koivisto: zarządca nieruchomości, Tampere Hall
Heikki-Joonas Eno: kierownik projektu, Are (wykonawca elektryki)

Video i zdjęcia: Inspiroiva Creative

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

adres:
al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz