8 marca 2013 13:05
Info Monacor Monacor tel: +48 (71) 320 93 00 www.monacor.pl

Poznaj rodzaje świateł cz.I

[img:1]

Zapoznanie się z rodzajami świateł, ich cechami oraz zastosowaniem, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego doboru światła na koncercie, pokazie mody czy dyskotece.

Oceny wizualnej światła dokonuje się na podstawie jego rodzaju, natężenia i rozprzestrzeniania się. Dlatego też chcielibyśmy przybliżyć Wam cechy charakterystyczne i przeznaczenie najpopularniejszych rodzajów świateł. Dzięki artykułom (dziś część pierwsza, za tydzień część druga) dowiecie się, jak najlepiej wykorzystać ich walory.

 

Menu na skróty:

 

Ruchoma głowica

 

Angielska nazwa: Moving Head
Inne nazwy: Ruchoma głowa, spot, wash

Rozróżniamy dwie podstawowe grupy tych urządzeń. Choć wyglądają dość podobnie, mają zupełnie inne zastosowanie.


1. Ruchoma Głowica typu Spot

 

[img:2]

 

Cechy:

Jeden ruchomy lub nieruchomy wąski snop światła. W najprostszych głowicach, poza ruchem samego urządzenia, mamy wpływ także na wyświetlany wzór (tzw. gobo) oraz kolory. Praktycznie w każdej głowicy zamontowany jest też mechanizm o nazwie "shutter", pozwalający na uzyskanie efektu stroboskopu.

Jako dodatek można potraktować też mechanizm "prism", czyli pryzmat rozszczepiający światło. Na pokładzie jest regulacja ogniskowej. Głowica może pracować w dowolnej pozycji jako efekt statyczny lub dynamiczny. Najczęściej posiada wbudowany mikrofon, co pozwala na pracę w rytm muzyki. Posiada możliwość sterownia DMX.

 

Zastosowanie:

Głowice typu Spot są nieodzownym elementem wszystkich scen świata. Dzięki możliwości sterowania DMX i bardzo szerokim możliwościom kreowania oświetlenia są zdecydowanie numerem jeden w świecie inteligentnego oświetlenia. Dzięki możliwości sterowania dźwiękiem i dużej dynamice ruchu światła, wdarły się też do większości dyskotek na całym świecie.

Coraz częściej można też spotkać sprzęt tego typu w arsenale mobilnych DJ’ów. Ruchome głowy są wykorzystywane ponadto jako oświetlenie architektoniczne. Trudno znaleźć urządzenie tak uniwersalne, jak ruchoma głowa.

 

2. Ruchoma Głowica typu Wash

 

[img:3]

 

Cechy:

Jeden ruchomy lub nieruchomy szeroki snop światła. Podstawowym parametrem do regulacji jest tutaj kolor. Głowice tego typu często nie mają możliwości wyświetlania wzorów (gobo). Za to tak jak w przypadku głowic typu Spot znajdziemy tutaj z pewnością "shutter", pozwalający na uzyskanie efektu stroboskopu oraz regulacje ogniskowej. Posiada możliwość sterowania DMX.

 

Zastosowanie:

Ze względu na bardzo szeroki kąt świecenia głowic, używa się ich w zasadzie tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, na scenach całego świata jako oświetlenie, którym można "zabarwić" przestrzeń. Tego typu głowice sprawiają, że scena zmienia kolory (oczywiście przy współudziale innych urządzeń pracujących na niej).

Druga funkcja to oświetlenie architektoniczne. Tu też używa się kolorów jako podstawowego parametru. Głowicami podświetla się ściany i elewacje budynków, stropy, filary, pomniki itp. Bardzo sporadycznie używane są w klubach i to tylko w tych największych.

 

[do góry]

 

Blinder

 

Angielska Nazwa: Blinder
Inne nazwy: Oślepiacz

 

[img:4]

 

Cechy:

Specjalny reflektor o dużej mocy i dużej jasności, o bardzo szerokim kącie rozproszenia światła.

 

Zastosowanie:

Blinder jest jednym z elementów oświetlenia scenicznego. Używa się go najczęściej do rozbłysków w trakcie występów artystycznych. Prawie zawsze zamontowany jest w stronę widowni. Stąd też nazwa "oślepiacz", gdyż dosłownie świeci publiczności w oczy. Bardzo rzadko używany w dyskotekach, choć w takich miejscach, zwłaszcza dużych, blindery doskonale się sprawdzają.

 

[do góry]

 

Reflektor prowadzący

 

Angielska Nazwa: Follow Spot
Inne Nazwy: Spot

 

[img:5]

 

Cechy:

Reflektor dający punktowy snop światła o dużym natężeniu. Możliwa zmiana koloru za pomocą kolorowych folii lub wbudowanych kolorowych filtrów (zależy od modelu). Większe modele posiadają swój własny statyw, a montaż reflektora - na takim właśnie specjalnym łożyskowanym statywie - umożliwia "śledzenie" snopem światła, np. prezentera na scenie lub aktorów.

 

Zastosowanie:

Wszędzie tam, gdzie trzeba wyciągnąć / podkreślić za pomocą światła pierwszy plan. Najczęściej występuje w teatrach oraz na koncertach i eventach. Dodatkowym, choć rzadkim miejscem wykorzystania Spot’a są pokazy mody, gdzie dosłownie śledzi się modelki.

 

 [do góry]

 

Sunstrip

 

Angielska Nazwa: Sunstrip

 

[img:6]


Cechy:

Wąska listwa o szerokości kilkunastu centymetrów i długości około jednego metra. Posiada od kilku do kilkunastu żarowych lub LED’owych małych źródeł światła. Wbudowany dimmer. Sterownie DMX lub własne programy. Za pomocą DMX’a umożliwia sterowanie każdą ze swoich żarówek z osobna lub całymi programami. Wykorzystanie żarowych źródeł światła powoduje, że czas wygaszania żarówek jest tak długi, jak w reflektorach PAR czy blinder’ach. To szczegół, ale pozwala stworzyć niepowtarzalną scenerię w trakcie występów.

Sprzęt wciąż mało popularny, a szkoda. Jest to jeden z niewielu wynalazków pozwalający niskim nakładem kosztów robić show na scenie w biały dzień!


Zastosowanie:

Jak na razie Sunstrip’y znalazły zastosowanie w zasadzie tylko na koncertach. Wiesza się je po kilka sztuk, przymocowanych pionowo do belek podtrzymujących dach sceny. Montowane są też w horyzoncie sceny. Przy odrobinie fantazji można z tej jakże dużej liczby małych punkcików świetlnych, stworzyć niepowtarzalny klimat i jak wspominałem powyżej, można zrobić to w biały dzień.

 

[do góry]

 

Led Bar

 

Angielska Nazwa:  Led Bar, Led Strip
Inne Nazwy:  Listwa LED, Led Strip

 

[img:7]

[img:8]

 

Cechy:

Wąska listwa szerokości do kilkunastu centymetrów. Występuje w najróżniejszych odmianach. Od kilkudziesięciu diod LED małej mocy do kilkudziesięciu diod LED wysokiej mocy. Sterowanie DMX, wbudowane programy, czasem też wbudowany mikrofon.

 

Zastosowanie:

Led Bar’ów najczęściej używa się jako oświetlenia architektonicznego ścian, sufitów, kolumn. Ponadto wykorzystywane jest na scenie do doświetlenia artystów lub instrumentów. Często podwieszana na kratownicach estradowych jako dodatkowe oświetlenie efektowe. Ponadto coraz częściej używane w klubach i przez mobilnych DJ’ów. Do dyspozycji jest pełna paleta barw (RGB). Sterować listwą można za pomocą DMX’a.

Niektóre modele mają wbudowane mikrofony i reagują na muzykę. Kolory najczęściej można też ustawić na stałe za pomocą specjalnych przełączników znajdujących się z tyłu listwy.

 

[do góry]

[img:9:R]
Źródło: lightsoundlovers.pl

Gdzie kupić?

Monacor Monacor www.monacor.pl

Dystrybucja w Polsce:

Monacor

tel.: +48 (71) 320 93 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  09.00- 17.00

adres:
ul. Stanisławowska 30 54-611 Wrocław

Sklepy muzyczne > Monacor rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

IMG STAGELINE IMG STAGELINE www.imgstageline.pl

Dystrybucja w Polsce:

Monacor

tel.: +48 (71) 320 93 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  09.00- 17.00

adres:
ul. Stanisławowska 30 54-611 Wrocław

Sklepy muzyczne > IMG STAGELINE rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2018
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz