Poznaj rodzaje świateł cz.I
Zapoznanie się z rodzajami świateł, ich cechami oraz zastosowaniem, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego doboru światła na koncercie, pokazie mody czy dyskotece.
Oceny wizualnej światła dokonuje się na podstawie jego rodzaju, natężenia i rozprzestrzeniania się. Dlatego też chcielibyśmy przybliżyć Wam cechy charakterystyczne i przeznaczenie najpopularniejszych rodzajów świateł. Dzięki artykułom (dziś część pierwsza, za tydzień część druga) dowiecie się, jak najlepiej wykorzystać ich walory.
Ruchoma głowica
Angielska nazwa: Moving Head
Inne nazwy: Ruchoma głowa, spot, wash
Rozróżniamy dwie podstawowe grupy tych urządzeń. Choć wyglądają dość podobnie, mają zupełnie inne zastosowanie.
1. Ruchoma Głowica typu Spot
Cechy:
Jeden ruchomy lub nieruchomy wąski snop światła. W najprostszych głowicach, poza ruchem samego urządzenia, mamy wpływ także na wyświetlany wzór (tzw. gobo) oraz kolory. Praktycznie w każdej głowicy zamontowany jest też mechanizm o nazwie "shutter", pozwalający na uzyskanie efektu stroboskopu.
Jako dodatek można potraktować też mechanizm "prism", czyli pryzmat rozszczepiający światło. Na pokładzie jest regulacja ogniskowej. Głowica może pracować w dowolnej pozycji jako efekt statyczny lub dynamiczny. Najczęściej posiada wbudowany mikrofon, co pozwala na pracę w rytm muzyki. Posiada możliwość sterownia DMX.
Zastosowanie:
Głowice typu Spot są nieodzownym elementem wszystkich scen świata. Dzięki możliwości sterowania DMX i bardzo szerokim możliwościom kreowania oświetlenia są zdecydowanie numerem jeden w świecie inteligentnego oświetlenia. Dzięki możliwości sterowania dźwiękiem i dużej dynamice ruchu światła, wdarły się też do większości dyskotek na całym świecie.
Coraz częściej można też spotkać sprzęt tego typu w arsenale mobilnych DJ’ów. Ruchome głowy są wykorzystywane ponadto jako oświetlenie architektoniczne. Trudno znaleźć urządzenie tak uniwersalne, jak ruchoma głowa.
2. Ruchoma Głowica typu Wash
Cechy:
Jeden ruchomy lub nieruchomy szeroki snop światła. Podstawowym parametrem do regulacji jest tutaj kolor. Głowice tego typu często nie mają możliwości wyświetlania wzorów (gobo). Za to tak jak w przypadku głowic typu Spot znajdziemy tutaj z pewnością "shutter", pozwalający na uzyskanie efektu stroboskopu oraz regulacje ogniskowej. Posiada możliwość sterowania DMX.
Zastosowanie:
Ze względu na bardzo szeroki kąt świecenia głowic, używa się ich w zasadzie tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, na scenach całego świata jako oświetlenie, którym można "zabarwić" przestrzeń. Tego typu głowice sprawiają, że scena zmienia kolory (oczywiście przy współudziale innych urządzeń pracujących na niej).
Druga funkcja to oświetlenie architektoniczne. Tu też używa się kolorów jako podstawowego parametru. Głowicami podświetla się ściany i elewacje budynków, stropy, filary, pomniki itp. Bardzo sporadycznie używane są w klubach i to tylko w tych największych.
Blinder
Angielska Nazwa: Blinder
Inne nazwy: Oślepiacz
Cechy:
Specjalny reflektor o dużej mocy i dużej jasności, o bardzo szerokim kącie rozproszenia światła.
Zastosowanie:
Blinder jest jednym z elementów oświetlenia scenicznego. Używa się go najczęściej do rozbłysków w trakcie występów artystycznych. Prawie zawsze zamontowany jest w stronę widowni. Stąd też nazwa "oślepiacz", gdyż dosłownie świeci publiczności w oczy. Bardzo rzadko używany w dyskotekach, choć w takich miejscach, zwłaszcza dużych, blindery doskonale się sprawdzają.
Reflektor prowadzący
Angielska Nazwa: Follow Spot
Inne Nazwy: Spot
Cechy:
Reflektor dający punktowy snop światła o dużym natężeniu. Możliwa zmiana koloru za pomocą kolorowych folii lub wbudowanych kolorowych filtrów (zależy od modelu). Większe modele posiadają swój własny statyw, a montaż reflektora - na takim właśnie specjalnym łożyskowanym statywie - umożliwia "śledzenie" snopem światła, np. prezentera na scenie lub aktorów.
Zastosowanie:
Wszędzie tam, gdzie trzeba wyciągnąć / podkreślić za pomocą światła pierwszy plan. Najczęściej występuje w teatrach oraz na koncertach i eventach. Dodatkowym, choć rzadkim miejscem wykorzystania Spot’a są pokazy mody, gdzie dosłownie śledzi się modelki.
Sunstrip
Angielska Nazwa: Sunstrip
Cechy:
Wąska listwa o szerokości kilkunastu centymetrów i długości około jednego metra. Posiada od kilku do kilkunastu żarowych lub LED’owych małych źródeł światła. Wbudowany dimmer. Sterownie DMX lub własne programy. Za pomocą DMX’a umożliwia sterowanie każdą ze swoich żarówek z osobna lub całymi programami. Wykorzystanie żarowych źródeł światła powoduje, że czas wygaszania żarówek jest tak długi, jak w reflektorach PAR czy blinder’ach. To szczegół, ale pozwala stworzyć niepowtarzalną scenerię w trakcie występów.
Sprzęt wciąż mało popularny, a szkoda. Jest to jeden z niewielu wynalazków pozwalający niskim nakładem kosztów robić show na scenie w biały dzień!
Zastosowanie:
Jak na razie Sunstrip’y znalazły zastosowanie w zasadzie tylko na koncertach. Wiesza się je po kilka sztuk, przymocowanych pionowo do belek podtrzymujących dach sceny. Montowane są też w horyzoncie sceny. Przy odrobinie fantazji można z tej jakże dużej liczby małych punkcików świetlnych, stworzyć niepowtarzalny klimat i jak wspominałem powyżej, można zrobić to w biały dzień.
Led Bar
Angielska Nazwa: Led Bar, Led Strip
Inne Nazwy: Listwa LED, Led Strip
Cechy:
Wąska listwa szerokości do kilkunastu centymetrów. Występuje w najróżniejszych odmianach. Od kilkudziesięciu diod LED małej mocy do kilkudziesięciu diod LED wysokiej mocy. Sterowanie DMX, wbudowane programy, czasem też wbudowany mikrofon.
Zastosowanie:
Led Bar’ów najczęściej używa się jako oświetlenia architektonicznego ścian, sufitów, kolumn. Ponadto wykorzystywane jest na scenie do doświetlenia artystów lub instrumentów. Często podwieszana na kratownicach estradowych jako dodatkowe oświetlenie efektowe. Ponadto coraz częściej używane w klubach i przez mobilnych DJ’ów. Do dyspozycji jest pełna paleta barw (RGB). Sterować listwą można za pomocą DMX’a.
Niektóre modele mają wbudowane mikrofony i reagują na muzykę. Kolory najczęściej można też ustawić na stałe za pomocą specjalnych przełączników znajdujących się z tyłu listwy.
Źródło: lightsoundlovers.pl |
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon - Pt: 09.00- 17.00
Sklepy muzyczne > Monacor rozwiń listę sklepów
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon - Pt: 09.00- 17.00